22 NİSAN DÜNYA GÜNÜ – EARTH DAY

Earth Day 2021 Dünya Günü

İlk olarak 1969 yılında UNESCO Dünya Konferansında John McConnel dünyanın gidişatından kaygı duyduğunu belirterek çevresel tehditlere dikkat çekmek amacıyla her yılın 22 Nisan’ının Dünya Günü olarak kutlanılmasını teklif etmiş. O gün bugündür Dünya Günü kutlanıyor kutlanmasına da, insanoğlu bu kutlamalarda ne kadar samimi o tartışılır işte.

Read More

EMİNE ERDOĞAN ve SIFIR ATIK 2021

EMİNE ERDOĞAN ve SIFIR ATIK 2021 | Geri Dönüşüm Pazarı

Ülkemizde, “Sıfır Atık, Çöp Ayırma, Geri Dönüşüm” gibi çevreci sözcükleri yüksek sesle ilk O’un ağzından duyduk. Kendisini, vatanın insanını, havasını, suyunu, taşını, toprağını, kurdunu, kuşunu korumaya adamış, bu yüksek ruhlu Hanımefendi kimdir diye sormama bilmem gerek var mı? Sıfır Atık Hareketini başlatmış, bu başlık altında geliştirdiği son derece önemli proje ve eylemlerle doğa sevgisi ve çevre duyarlılığına dikkatleri çekmiş bu yüce gönüllü Hanımefendi elbette Sayın Emine Erdoğan’dır.

Read More

Sürdürülebilir Moda ve Geri Dönüşüme H&M NIKE ADIDAS ve KIĞILI’dan Tam Destek

Ebru Yaşınel Dönüşebilir Moda H&M

Son zamanlarda hayatımıza giren çevreci sözcüklerden birisi de ”Sürdürülebilir Moda” dır. Moda sektörü uzun yıllardan beri üreticisiyle, tüketicisiyle, nakliyecisiyle, tasarımcısıyla dünyayı örümcek ağı gibi sarmış, güçlü sektörler arasında en ön sıralarda yerini almıştır. Tekstil atıkları, sağlıksız hammadde kullanımı ile çevreye ve insana verdiği zararlar ise inanılmaz boyutlara ulaşmıştır maalesef.

Read More

Çöp Ayırma- Sıfır Atık-1

çöp ayrımı geri dönüşüm sıfır atık

Almanya’ya ilk geldiğimde çöp ayırma olayına çok üşenmiştim. Kağıtları, kartonları kağıt bidonuna, plastikleri plastik bidonuna, şişeleri şişe bidonuna, kumaş türü eşyaları giysi bidonuna, bozuk elektronikleri elektronik eşya bidonuna, kullanılmış pilleri pil kutularına, vakti geçmiş ilaçları ilaç atıklarının olduğu bölümlere götürüp bırakmak çok canımı sıkmıştı. Bir naylon poşet bağımlısı olarak, alışverişe bez torbalar ve sepetleri ile gitmeye hiç alışamamıştım. Bu yabancısı olduğum geri dönüşüm uygulaması ile uzunca bir süre bilinçsizce dalga geçmiştim.

Read More