Annemin “ESKİCİ KAPSAR”ı mı ? Yoksa Yaratıcı “GERİ DÖNÜŞÜM TASARIMLARI” mı ?

Annemin "ESKİCİ KAPSAR"ı mı ? Yoksa Yaratıcı "GERİ DÖNÜŞÜM TASARIMLARI" mı ? | Geri Dönüşüm Pazarı

Geri Dönüşüm

Eskileri çok sevdiğimden annem bana hep “Eskici Kaspar” der. Bana çocukluğumu hatırlattığından mıdır yoksa annemin babamın gençliklerine olan hayranlığımdan mıdır nedendir bilmem ama ben bir 1970’ler tutkunuyum. O dönemin gözleri tok gönülleri zengin insanlarına, kız tavlarken zenginliklerini gizleyen delikanlılarına, görgülü zenginlerine, onuruna düşkün fakirlerine hep hayranlık duymuşumdur. O dönemin ince bacaklı masalarını, sehpalarını,sandalyelerini, küçük gösterişsiz koltuk takımlarını, sürgülü camlı kısa büfelerini, tel dolaplarını,dantel örtülü tabaklıklarını, hemen hemen her evin duvarında asılı olan siyahi bir kız ile bir oğlanın birbirine bakışır pozdaki biblolarını, yemek odası ile oturma odasını ayıran delikli zarif paravanlarını çok beğenirim mesela.

Geri Dönüşüm kalpak ve broş
dönüşümpazarı https://www.donusumpazari.com

Annemin Çanakkale’deki evine her gidişimde tırım tırım dolapları alt üst edişimin sebebi kıyıda köşede kalmış dünün yeni, bugünün eskisi sayılan bir seyler bulma, anılara, yaşanmışlıklara dokunabilme ümididir belki de.
Annemle her biraraya gelişiminde aramızda şu tür diyaloglar mutlaka geçer. “Anne hani bankada çalıştığın zamanlarda giydiğin beyaz bol paçalı bir pantolonun vardı senin. İnşallah onu kimseye vermemişsindir.” Annem “ahh be kızım 40 sene önceki pantolonumu mu soruyorsun bana. Seni gidi Eskici Kaspar seni. Dur yine de bir bakayım şu çekyatın altındaki eski bohçalara” der ve pantolonun orada olmadığını bile bile sırf benim hevesimi kırmamak için üşenmeden çekyatı kaldırır, çengelli iğnelerle özenle tutturduğu bohçaları tek tek açar, bakar.

Pantalonun orada olmadığını ikimiz de biliriz ama bozuntuya vermeyiz. Pantalon eskilere dönüş için bir bahanedir aslında. Annem bohçaları kancallı iğnelerle itinalı bir şekilde kapatıp tekrar çekyatın altına yerleştirirken, ben bir koşu eski albümleri getiririm hemen. Annemin o bol paçalı beyaz pantolonlu resmini aramaya koyuluruz birlikte. Az gideriz, uz gideriz, kimbilir kimleri yad ederiz.

Geri Dönüşüm çanta 
dönüşümpazarı https://www.donusumpazari.com

Eşyaların da giysilerin de ruhları olduğuna inanırım ben. Evlerini, İş yerlerini dekoratörlere döşetenleri, ünlü bir mağazaya girip baştan aşağı oradan giyinenleri, buram buram marka kokanları, etrafta aynı tornadan çıkmış gibi gezinen kadınları erkekleri hiç anlamamışımdır. Her insan tek ve özel yaratılmıştır. Bu yüzden yüce yaratıcıya saygı duymalı, sürü halinde değil, kendine münhasır bir şekilde yaşamalıdır diye düşünürüm. Örneğin Ebru”nun evi, misafire “evet işte bu Ebru” nun evi”dedirtmeli. O ev, kokusuyla, dokusuyla, rengiyle, coşkusuyla Ebru”yu yansıtmalı. Ebru’nun zevki ile donanmalı. Ebru’nun giysileri, takıları, tokaları için de aynı tarz geçerli işte.. Ebru’ya has, Ebru’ya özgü olmalı.

Geri Dönüşüm kalpak
dönüşümpazarı https://www.donusumpazari.com

Birinci kural Geri Dönüşüm

Mümkün olduğunca eskileri değerlendirmek, gerektiğinde üzerlerinde cesur değişimler, dönüşümler yapabilmek için ucuz yerlerden alışveriş yapmak. Ben çoğunlukla pazarlardan ve genellikle öğrencilerin uğrak yerleri olan ara sokaklardaki ucuz mağazalardan alışveriş etmeyi severim. Örneğin rengini ya da desenini beğendiğim bir tişörtü dükkanda elime alır almaz ben içimden, şunun şurasını şöyle keser, burasına deri parçası diker, şurasında da zincir sallandırırım demelere başlamışımdır bile. Zaman zaman gardrobumu açar, giymekten sıkıldığım, bıktığım, gözden çıkardığım eski giysilerimin çıkarır, onlardan Geri Dönüşüm sayesinde bambaşka şeyler tasarlarım.

Annemin "ESKİCİ KAPSAR"ı mı ? Yoksa Yaratıcı "GERİ DÖNÜŞÜM TASARIMLARI" mı ? | Geri Dönüşüm Pazarı

Örneğin kış boyu sıcak tutuyor diye adeta üstüme yapıştırdığım gri siyah tonlarındaki leopar desenli polarımdan eski bir ayakkabımı ve çantamı kaplamıştım. Üstelik leopar deseninin daha yeni yeni trend olmaya başladığı, bu yüzden de öyle heryerde bulamadığınız, bulsanız dahi fiyatları oldukça yüksek bir dönemdi. Ayakkabım ve çantam çok ilgi çekmiş ve beğenilmişti. Ben de çok severek kullanmıştım. Yine aynı dönem evde rahat diye giydiğim, ağı giymekten aşınmış kahverengi tonlarında leopar desenli taytım ile de eski bir botumu, Çanakkale cuma pazarından 20 liraya aldığım kırmızı stilettomu, bir de küçük el çantamı kapladım.

Geri Dönüşüm şapka
dönüşümpazarı https://www.donusumpazari.com

İki sene evvel Çanakkale’deki annemin kışlık evini yine karıştırırken çok eskilerden kalma, kimi yerleri dökülmüş, nasıl olduysa bu zamana kadar dolapta saklanmayı becermiş, orada adeta beni beklemiş, rengi kreme çalan peluş bir ceket bulmuştum. Sevincimi görmeliydiniz. Laf aramızda o eski “ceket kardeș” bir bereketli çıktı ki sormayın. Annemin bir zamanlar kendisi için diktiği, renklerini çok beğendiğim eski bir paltosu vardı. Ben isteyince hemen bana vermişti paltoyu. Daha sonra düğmelerini değiştirip, kocaman kırmızı düğmeler takmış, bir cebinin üstüne de yine annemin tığ ile ördüğü yün motiflerden birini iliştirmiştim. Birkaç dokunuşumla geri dönüşüm ile bambaşka havaya bürünmüştü annemin diktiği palto.

Dolapta bulduğum eski püskü peluş ceketi hemen kestim, parçalara ayırdım. Bir kısmını paltonun yakasına ve kol kenarlarına, küçük paçaları eldivenlerime, biraz büyük parçaları botlarıma tozluk olarak ayırdıktan sonra, arta kalanınla da şahane bir kapak yapıp takmıştım başıma.. O da yetmemiş, kalpağımın tam alnına denk gelen yerine de kendi yaptığım broşu takıp, Almanya’da noel pazarında geri dönüşüm sayesinde büyük sükse yapmıştım.

geri dönüşüm ayakkabı çanta
dönüşümpazarı https://www.donusumpazari.com

Noel pazarı demişken… Bir doğa tutkunu olarak Noel ağacına karşı olduğumdan, her yılbaşında kitaplarımdan ağaç yapar süslerim. Ağaçtan kağıt, kağıttan kitap, kitaptan tekrar ağaç. Bundan güzel ve anlamlı geri dönüşüm olur mu? Neyse konuyu dağıtmayayım. Almanya’da noel döneminde çarşılar ev süsleri ile dolar taşar. Ben ise en çok melek motiflilerini severim. Geçen kış tahta meleklerden almış, üzerini çeşitli renkli ıvır zıvırla süslenmiş, bazı kısımlarını altın rengine boyamış, arkasına da çengelli iğne yapıştırarak broş haline dönüştürmüştüm. Uçuk kaçık, rengarenk, çılgın, çocuksu, tam Ebru gibi bir broş olmuştu Geri Dönüşüm aracılığı ile. Krem rengi kalpağıma takıyorum zaman zaman,çok hoşuma gidiyor.

geri dönüşüm kitaplardan yapılmış noel ağacı
dönüşümpazarı https://www.donusumpazari.com

Yaratıcı geri dönüşüm

Bir ara mandallı tokalara çok meraklıydım. Saçlarım gür ve uzun olduğundan benim için kullanılışlıydılar. Kaldır saçını yukarı, hoop dağınık bir şekilde mandalla. Çarşılardan pazarlardan rengarenk mandallı tokalardan satın alıyor, ama her saçıma taktığımda bunda bir şeyler eksik, tam istediğim gibi durmuyor diyor, hayıflanıyordum. Ben takının da tokanın da gösterişlisini severim. Küçük ve zarif aksesuarlar ilgimi çekmez benim. Bunun nedeni belki de eski çağlardan beri insanların özellikle baş aksesuarlarında görkemli gösterişli olanları tercih etmeleri. Neyse lafı dağıtmayayım, döneyim benim mandallı tokalarıma.

Eski peluş yelekten geri dönüşüm kalpak

Çarşıdan aldığım tokaları elimde evirip çevirirken birden gözüme bizim ucundan küçük ayıcık sarkan eski anahtarlık çarptı. Hemen o ayıcığı anahtarlıktan çıkarıp, yanlamasına mandallı tokalardan birinin üstüne yapıştırdım. Sonra saçımı bir güzel mandallı tokayla toplayıverdim. Aynaya baktım, şahane duruyor, çok beğendim. Ama arkadan görüntüsü hiç güzel değildi. Sanki eksik gibi, zayıf.

Ertesi gün hemen çarşıda aldım soluğu. O küçük ayıcığa bir kardeş bulmam şart. Aradım taradım, yok. Her zaman her yerde karşıma çıkan ayıcık maskotlar sanki yer yarılmış, içine girmişler. Meşhur parfümeri mağazalarından birinde buldum ama dünyanın parası. Vermem o kadar para. Sonuçta alt tarafı toka bu. Tokanın kendisi bir lira iken olacak iş değil. Moralim bozuk eve dönerken, bir baktım ara sokakta “bir milyoncu”.

Geri Dönüşüm terlik
dönüşümpazarı https://www.donusumpazari.com

Hoop daldım içeri. Bir baktım ki koca bir sepetin içinde renk renk ayıcıklar, tavşancıklar. Tam benim istediğim gibi. Hem de bugünün parası ile sadece bir lira. Hepsinden çifter çifter aldım. Eve gelip hepsini mandallı tokaların üzerine yapıştırdım. Ertesi gün taktım saçıma. Yeşilköy‘de sahilde yürüyüşe çıktım. Baktım arkamdan birileri sesleniyor. Durdum. 20’li yaşlarda genç bir çift. Yanıma geldiler.

Oğlan utana sıkıla: “Affedersiniz rahatsız ediyoruz ama bugün kız arkadaşımın doğum günü. Kendisi öyle herşeyi beğenen bir insan değildir. Arkanızdan yürürken tokanız kız arkadaşımın dikkatini çekti. Çok beğendi. Acaba nereden aldınız, sorabilir miyiz” dedi. Ben kendim yaptım deyince şaşırdılar. Tokayı gözlerine kestirmişlerdi, belliydi. Ben”bakın çocuklar, yapımı çok kolay. Bir mandallı toka iki ayıcık. Yapıştırıyorsun, oldu, bitti.

geri dönüşüm saç tokası
dönüşümpazarı https://www.donusumpazari.com
Geri Dönüşüm saç tokası

Kıvırmaya çalışıyordum ama nafile. Oğlan başladı 50 lira verelim bize satın lütfen demelere. Sonra baktı olmuyor 100 lira dedi. İyice abartıp 250 liraya kadar çıktı iyi mi. Ben ilk önce benimle dalga geçiyorlar sandım ama baktım ciddiler. Israr kıyamet. Baktım olacak gibi değil, hiç istemeye istemeye tokayı kıza hediye etmek zorunda kaldım. Ama ne yalan söyleyeyim içime de evlat acısı gibi oturdu yani.

Ama bu ilk ve son oldu. Artık hazırlıklıydım. Tokalarım benimdi. Kimseye de vermeyecektim. Şimdi bana belki cimri diyenleriniz olacak ama bu cimrilik değil inanın bana. Geri dönüşüm olayında fikrinize ve emeğinize paha biçilemez çünkü. Daha sonraki günlerde saçıma taktığım ayıcıklı tokalarla ne zaman dışarı çıksam birileri mutlaka yolumu kesip “Ayyy tokanız ne kadar güzel. Nerden aldınız acaba? Neden internetten satmıyorsunuz? Lütfen satın da biz de alalım.” cümleleri ile karşılaştım.

geri dönüşüm saç tokaları
dönüşümpazarı https://www.donusumpazari.com

Ama sitemde sizlere kendimi tanıttığım bölümde belirttiğim gibi, ben sürüden ayrı, alışılmışın dışında değişik huylara sahip insanlardan biriyim. Ruhum amatör, profesyonelliği red ediyor. Ticari düşüncenin yaratıcılığı öldürdüğüne inanıyorum ben. Yine parmaklarım düştü, geri dönüşüm üzerine yazdıkça yazdım. Umarım okurken sıkılmamışsınızdır. Annemin Eskici Kaspar kızı aldı eline sazı, bu geri dönüşüm şarkısı bitmez. Ama bu makale artık burada bitmek zorunda. Yeni makalelerimde görüşmek üzere. Şimdilik Adios amigos.

Ebru Yaşınel ve geri dönüştürme ustası güzel annesi
Geri dönüştürme ustası, güzel annem ve ben

Related posts

Leave a Comment