Sürdürülebilir Moda ve Geri Dönüşüme H&M NIKE ADIDAS ve KIĞILI’dan Tam Destek

Ebru Yaşınel Dönüşebilir Moda H&M

Son zamanlarda geri dönüşüm kapsamında hayatımıza giren çevreci sözcüklerden birisi de ”Sürdürülebilir Moda” dır. Moda sektörü uzun yıllardan beri üreticisiyle, tüketicisiyle, nakliyecisiyle, tasarımcısıyla dünyayı örümcek ağı gibi sarmış, güçlü sektörler arasında en ön sıralarda yerini almıştır. Tekstil atıkları, sağlıksız hammadde kullanımı ile çevreye ve insana verdiği zararlar ise inanılmaz boyutlara ulaşmıştır maalesef. Ürünlerin çeşitliliği ile tüketicilerin tercihlerini ucuz olandan yana kullanmaları, doğayı ve insan sağlığını hiçe sayan ipliklerin, boyaların, kimyasalların, polyester gibi malzemelerin hayatımıza bol miktarda karışmasına sebep olmuştur.

Ülkemizde düzenlenen Doku Kumaş Yarışması gibi etkinlikler umut vaadetmekte, kumaş sektörüne yönelik ulusal ve uluslararası pazarda rekabet edebilecek ve trend oluşturabilecek özgün, katma değeri yüksek ve çevreci ürün tasarımlarının ortaya çıkması ve yeni çevreci tasarımcıların sektöre kazandırılması açısından son derece değerlidir.

https://www. kumastasarimyarismasi. org/

Moda sektörünün dünyaya verdiği zararı önlemek için çevreye duyarlı üretim ve tüketim şarttır. Dileğimiz tüm üretici firmaların en yakın zamanda çevre dostu kıyafetlere yönelmeleri ve sürdürülebilir moda anlayışı ile geri dönüşüm sistemine katılmalarıdır. Biz tüketicilere de önemli görevler düşmektedir.

Örneğin tercihimizi yeni kıyafetlerden ziyade ikinci el kıyafetlerden yana kullanmak, moda diye her önümüze sunulanı ucuz diye satın almamak, kıyafetlerimizi değiş tokuş yapmak, kiralamak, ödünç almak, giymediğimiz yıpranmamış kıyafetlerimizi ihtiyacı olanlara ulaştırmak, dönüştürüp başka amaçla kullanmak, alışverişlerimizi çevreci firmalardan yapmak, sürdürülebilir moda ve geri dönüşüm hareketine katkı sağlayacak yöntemlerden bazılarıdır.

H&M ÖVGÜYÜ HAKEDİYOR

H&M’in kapısından içeri girmeyeniniz yoktur sanırım. Günün trendini yansıtan kıyafetleri, aksesuarları, uygun fiyatları ve özellikle ucuzluk reyonları ile bütün alışveriş meraklıların uğrak yeridir. Ben de çok severim H&M mağazalarını. İçeri girip de alışveriş yapmadan çıktığım vaki değildir. Ufacık birşey de olsa mutlaka birşeyler bulur, satın alırım. Bedeni kalmadığı için sezon sonunu beklemeden ucuzluğa girmiş ürünlerin içinden neler bulmuşumdur kendime neler.

Şimdi düşündüm de; benim tercihim galiba modası geçmişlerden yana. Ben ikinci el eşya ve giysi satan dükkanları da çok severim mesela. Birkaç sene evvel İstiklal Caddesinin ara sokaklarından birinde beş liraya yanları cepli, bol paçalı şahane bir kot pantalon, bir de yirmibeş liraya açık mavi güderi bir ceket bulmuştum da nasıl havalara zıplamıştım sevincimden bir bilseniz. İleriki günlerde resimlerimi paylaşırım, bakalım siz de benim gibi beğenecek misiniz?

Ebru Yaşınel H&M

Neyse dönelim konumuza. Son günlerde televizyon ekranlarında sık sık dönen H&M reklamları sizin de dikkatinizi çekmiştir muhtemelen. Ama ben buradan bir kez daha duyurusunu yapmak istiyorum.

H&M’in bizlere mesajı var !

“Kullanmadığınız giysilerinizi içeren poşetinizi size en yakın mağazadaki geri dönüşüm kutusuna bırakın. Markası ve durumu fark etmeksizin, teki kayıp çoraplar, eskimiş tişörtler ve eski çarşaflar dahil olmak üzere her türlü tekstil ürünü kabul edilir. Ürünler en yakın geri dönüşüm tesisine gönderilir ve elle ayrılır. Bıraktığınız her bir tekstil ürünü torbası için, bir sonraki heyecan verici alışverişinizde kullanabileceğiniz bir indirim kuponu alma hakkına sahip olursunuz.”

https://indirimkodu. com/promosyon-kodu/hm-indirim-kuponlari/

Geri dönüşüm ve sürdürülebilir moda sistemine daha geçmemiş bütün firmalara örnek olması dileği ile H&M’e sevgilerimizi gönderiyoruz.

Geri dönüşüm sistemine geçmiş tek firma H&M değil elbette. Cos, Lanvin, Chanel, Hermes, Marks&Spencer, Louis Vuitton gibi ünlü markaların yanısıra, sürdürülebilir moda hareketini destekleyen Lucy&Yak, House of Sunny, Pangaia, Stella McCartney, Reformation, Mother of Pearl, Dor Raw Luxury gibi markalar da mevcut.

Türkiye’de sürdürülebilir moda hareketine öncülük eden markalardan bazıları ise; Reflect, La Talia, Sat-su-ma, One Square Meter, A Hidden Bee, Lamnotbasic, Restore.

“Sürdürülebilir moda hiç bu kadar güzel görünmemişti: #EAeyewear’dan çevre dostu güneş gözlüklerini seçin” reklamları veriyor Emporio Armani. Prada Re-Naylon adını verdiği geri dönüştürülmüş balık ağlarından ürettiği çantalarla moda dünyasının son trendi sürdürülebilirlik akımına katılan en ünlü firmalardan biri oldu. Son yıllarda Dior, Miu Miu, Marni, Preen, Alexander McQueen gibi moda dünyasının devlerinin koleksiyonlarını sergiledikleri defilerinin ana temalarında ise artık çevre duyarlılığı ve sürdürülebilirlik hakim. Bu ünlü markaların etiketlerinde “doğa ile uyumlu”, “çevreye duyarlı”, “sürdürülebilir” ibarelerine sık sık rastlamak mümkün. Geçen sene Londra’da yaşayan bir arkadaşımla konuşurken bana içinde en ünlü markaların yer aldığı Selfridges’teki büyük değişimden bahsetti.

geri dönüşüm prada re nylon

Sürdürülebilirlik; üzerinde “eşyalarınızı getirin, geri dönüştürelim”yazısı bulunan geri dönüşüm kutusu, ikinci el lüks eşya satan reyonları ile meşhur Selfridges’i bile etkisi altına almıştı demek. Dünyamızın üzerinde yaşanması mümkün olmayan bir zehir küresine, bir atık gezegenine dönüşmemesi için atacağımız ilk adım davranış zincirlerimizi kırmakla başlıyor. Bu büyük değişim ve dönüşüm için hepbirlikte yeni yollar bulmamız şart. Attığımız her adım için, o adımı başka türlü atmanın bir yolu olup olmadığını, dünyaya zarar vermeden yaşamak adına başka türlü davranabilir miyim gibi soruları sık sık kendimize sormalıyız. Bu sorular çevre bilincimizin gelişimini sağlarken, bir müddet sonra çevremizdekileri de aydınlatacaktır eminim.

Sürdürülebilir moda sistemine katılan büyük firmalardan birisi de NIKE!

Nike’ın çöpten ayakkabı yapıp adını da Space Hippie koyduğundan haberiniz var mı bilmiyorum ama ben Nike’ın geri dönüşüm malzemelerinden ürettiği bu çevreci spor ayakkabısını çok sevdim. Ayakkabı %85-90 oranında şişeler, tişörtler, iplik atıklarını geri dönüştürülmüş polyester içeriyor. Bu arada Nike; ABD Milli Futbol Takımının tişört, şort ve çoraplarının yapımında geri dönüştürülmüş plastik kullanıyor. Herbir forma için 16 plastik şişeyi dönüştürüyor. 2010 yılından bu yana 3 milyar plastik şişeyi dönüştürüp ürünlerinde kullanmış.

Sıfıra Doğru Harekete Geç ”Move Towards Zero” kampanyası Nike’ın sıfır karbon ve sıfır atık sürdürülebilirlik serüveninde yeni bir adım. Dünya genelinde sıcaklık değişimleri çoktan kanıtlanmış durumda. Termometrelerin 30 derecenin üzerinde değerler gösterdiği günlerin sayısı, 1980’e göre %25 artmış durumda. Bu durum sporcular için çok büyük bir sorun teşkil etmekte.

Nike Space Hippie

Amerika’da birçok eyalet profesyonel sporcuların sağlıklarını, artan sıcaklık ve nem koşullarına karşı korumak için antremanların geç saatlerde, daha kısa süreli ve daha ince ekipmanlar giyerek yapılmasını zorunlu kılıyor. Hatta bazı durumlarda maçlar iptal ediliyor. Küresel aksiyonlar alınmadıkça iklim değişikliği 2050 yılında sportif sezonların süresinin iki ay kadar kısalmasına sebep olabileceği söyleniyor.

Kış sporları gerçekleştiren sporcular ise tüm spor alanlarını kaybetme riski ile karşı karşıyalar. Artan sıcaklıklarla eriyen buzullar ve azalan kar seviyeleri kayakçıların işini zorlaştırıyor. Nike’ın ” Sıfıra Doğru Harekete Geç” kampanyası işte bu sorunların çözümüne büyük ölçüde destek ve örnek olacak bir kampanya. Kampanya dahilinde, tüm dünyadaki Nike kampüslerinde tek kullanımlık plastiklerin tamamen elimine edilmesinden, www.nikecirculardesign.com sitesinde küresel sürdürülebilir tasarımlar üzerine dialoğu başlatmak gibi çok çeşitli hedefler yer alıyor. Bu hedefler, üretimde kullanılan malzemeleri geliştirmek için düzenlenen bir program ile destekleniyor.

NİKE’ın sürüdürülebilir moda ve geri dönüşüm sistemine değerli katkılarından dolayı teşekkür ediyor, tüm emeği geçenlere sevgilerimizi gönderiyoruz.

Bir geri dönüşüm savaşçısı marka daha ADIDAS!

Adidas Parley serisi

Adidas ve sivil toplum kuruluşu Parley işbirliği ile büyük bir geri dönüşüm projesine imzasını attı. Plastikleri okyanusa ulaşmadan sahillerden toplayıp yüksek performanslı koşu ayakkabılarına dönüştürüyorlar. Adidas’ın hedefi en yakın zamanda tüm ayakkabılarında geri dönüştürülmüş plastik kullanmak. Teşekkürler ADIDAS! Apple, BMW gibi dünya devi firmalar son çıkardıkları ürünlerde geri dönüşüm malzemeleri kullandıklarını belirtiyorlar.

En kuvvetli alkış ise KIĞILI’ya! Kığılı plastik şişelerden %100 geri dönüşümle kazanılan liflerden üretilmiş kumaşlarla bir gömlek yaptı. Adı ”Recycled Gömlek”

Kiğılı recycled gömlek

Ve bir tebrik de DOVE’a! Kişisel bakım ürünleri devi Dove %100 dönüştürülmüş plastiğe geçmek için hazırlanıyor. New York’ta sürdürülebilir otomatlardan duş jeli ve şampuan satın almak için kullanılmış plastik şişelerle ödeme yapılabiliyor. Satın alınan bu ürünlerin ambalajları da geri dönüştürülmüş plastikten üretilmiş. Döngüsel ekonomi için harika bir örnek oluşturan bu sistem, gelecekte sürdürülebilir ekonominin kilit hamlelerinden biri olacak. Daha büyük ölçeğe taşınarak malzemelerin döngüsellik çerçevesinde kullanılması büyük önem taşıyor. Yalnız Unilever gibi plastik devlerinin bu aksiyonları alması ile gerçek değişimlere ön ayak olunabilir. Tüketicilerin satın aldıkları, tükettikleri ürünlerin sürüdürülebilirliği hakkında bilinçli davranmaları gerekiyor.

geri dönüşüm patchwork tasarım ebru yaşınel Eski kazaklardan dönüştürdüğüm pantalon ve kazak
Eski kazaklardan dönüştürdüğüm pantalon ve kazak

Unilever 2019 yılının başında, yılda 610.000 tonun üzerinde plastik ürettiğini itiraf etmişti. Bu miktarla dünyanın en büyük 5. plastik üreticisi haline gelmişti. Bu yılın sonunda bu durumu hızla değiştirmek için yoğun çaba sarfedeceklerini ve iddialı hedefler belirlediklerini duyurdu. 2025 yılına kadar; ham plastik kullanımlarını yarıya indirecek, plastik ambalajlarında 100.000 tonun üzerinde azalmaya gidecek ve geri dönüştürülmüş plastik kullanımlarını arttıracaklar. Sattıkları plastik ambalaj miktarından daha fazla miktarda ambalaj atığı toplayıp geri dönüştürecekler.

Bu güzel haberler geleceğe dair umutlarımızı yeşertiyor. Hammadde tüketiminin azalması, atıkların ortadan kalkması, gereksiz enerji tüketiminin önlenmesi, israfın önüne geçilmesi ancak sürdürülebilirlik ve geri dönüşüm ile gerçekleşebilir.

Güzel ülkemin Sıfır Atık Projesi Öncüsü, çevre dostu Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin güzel sözleri ile noktalayalım makalemizi.

Emine Erdoğan sıfır atık

”Bugün birçok markanın kimyasalları bırakıp organik ürünlere yöneldiğini görüyoruz. Benzer olarak hayvan testi yapmayan kozmetik firmaları yükselişe geçiyor. Bu değişim tüketicinin talebi ile oluyor. O nedenle biz; eğitim ve farkındalık faaliyetlerimizi daha da yoğunlaştırarak, doğruyu bilen ve doğruyu talep eden bir nesil yetiştireceğiz Ve belki o nesil sayesinde tek kullanımlık ürünler bir süre sonra hiç üretilmeyecek. Plastik kirliliği, dünyanın mahkum olduğu hazin bir son olmayacak.” – Emine Erdoğan

Sürdürülebilir sevgilerimle …

Related posts

Leave a Comment