Evde Kolayca Bedeninize Uygun ŞORT ETEK Yapımı ve Geri Dönüştürülmüş “Şort Etek Tasarımları”

Evde Kolayca Bedeninize Uygun ŞORT ETEK Yapımı ve Geri Dönüştürülmüş "Şort Etek Tasarımları" | Geri Dönüşüm Pazarı

ŞORT ETEK : KULLAN ATMA GERİ DÖNÜŞÜM YAP KULLAN

Ben tam bir şort etek aşığıyım. Şimdi aranızda bana”elli yaşından sonra hiç giyilecek şey mi şort etek” diyenleriniz mutlaka çıkacaktır. Giyilir efendim, şayet fiziğiniz müsait ise, giyeceğiniz yeri ve zamanı ayarlamayı da iyi becerebiliyorsanız neden giyilmesin.

Şort etekleri çok severim sevmesine de, ama her nedense fazla üretilmezler ne yazık ki. Çarşılarda pazarlarda denk gelirseniz ne ala. Öyle kolay kolay bulabileceğiniz bir ürün değildir şort etek. Hemen hemen her çarşıya çıktığımda gözlerim bir taraftan şort etek arar durur mağazalarda. Olur ya belki dükkanın bir köşesinde unutulmuş, askıda boynu bükük bir şort etek beni bekliyordur diye. Giysi pazarlarındaki tezgahları alt üst ederim bir şort eteğin elime takılıvermesi umudu ile.

GERİ DÖNÜŞÜM ŞORT ETEK
Kot pantalondan geri dönüşüm ile yapılmış şort etek

Bazen ara sokaktaki köhne bir dükkanın içinde oraya buraya bakınırken aniden çıkıverir karşıma şort etek. Ama maalesef ki tektir. Bana uygun bedeni yoktur. Söylene söylene çıkarım dükkandan. Tekstil üreticilerinin şort etek konusunda neden bu denli cimri davrandıklarını hiç anlayamamışımdır. Acaba talep mi az, o yüzden mi fazla üretmezler diye kendi kendime düşünmüşümdür hep.

Halbuki kullanımı son derece rahat, şık, modern ve pratiktir şort etek. Şort ve mini etek sevdalısı güzel bacaklı kadınların tercihi olmalıdır bence. Çünkü şort etek, mini etekten de şorttan da daha usturupludur. Şort etekle oturması kalkması rahattır. Örneğin şort etek giydiğinizde arabadan inerken mini etek ile olduğu gibi,” aman inerken dikkat edeyim de frikik vermeyeyim” diye düşünmez, eteklerinizi çekiştirip durmazsınız.

GERİ DÖNÜŞÜM ŞORT ETEK
Kot pantalondan geri dönüşüm ile yapılmış şort etek

Şort etekler, kışın altına giyeceğiniz kalın renkli yün külotlu çoraplar, botlar ve çizmelerle harika bir uyum sağlarlar. Yazın ise şort eteğin üstüne bir tişört ve altına da giyeceğiniz bir terlik şık ve modern bir görünüm için yeterlidir.

Işte bu yüzden yaz ya da kış, bedenime uygun bir şort eteğe denk geldiğimde, kumaşına, rengine bile bakmam, hemen üstüne atlarım. Hatta o günü şanslı günüm ilan eder, çocuklar gibi sevinirim.

Sanırım bundan iki yıl önceydi. Yine çarşıları pazarları arşınlıyor, heryerde kot şort etek arıyordum. Kafama takmıştım bir kere. O kot şort etek, öyle ya da böyle bulunacak ve giyilecekti. Internette bakmadığım ikinci el sitesi kalmadı. Şort etekler adeta sırra kadem basmışlar,sanki buhar olup havaya karışmışlardı.

GERİ DÖNÜŞÜM ŞORT ETEK
Kot pantalondan geri dönüşüm ile yapılmış şort etek

Bu şort etek arama çilesine bir son vermeli ve acilen bir çözüm bulmalıydım. Dolabımı açtım. Kot pantalonlarımı şöyle bir gözden geçirdim. Uzun zamandan beri giymediklerimden bir tanesinde karar kılıp, diz kapağı hizasının biraz üstünden vurdum makası. Sonra kestiğim paça kısımlarını da makasla ikiye ayırdım. Şortumun her iki yanına uygun bir şekilde diktim. Diktiğim etek havasındaki parçalara tekrar makasla şekil verdim. Ön tarafını da iki düğme ile tutturuverdim. Uzun yıllar giydiğim, giymekten bıktığım kot pantalonum “geri dönüşüm” e uğramış, şahane bir şort etek oluvermişti işte.

GERİ DÖNÜŞÜM ŞORT ETEK
İmitasyon yılan derisi pantalondan geri dönüşüm ile yapılmış şort etek

Yaklaşık on sene evvel Çanakkale pazarındaki tezgahların birini karıştırırken tesadüfen bulduğum yılan derisi desenli, deri görünümlü bir pantalonum vardı. Uzun yıllar çok severek giymiştim.Sonra modası geçti diye atmıştım dolabımın bir köşesine. Daha sonra bir gün arkadaşıma giderken çıkarıp giyeyim dedim. Şöminenin kenarında arkadaşımla sohbete dalmışız. Kıvılcım sıçramış, pantalonumun sağ paçasında minik minik delikler açmış. İyice giyilmez hale geldiği halde yine de atmaya kıyamadım pantalonu. Dolap kuşu oldu çıktı.

İki sene önce yılan derisi deseni tekrar moda olmaya başlayınca hemen aklıma o pantalonum geldi. Çıkardım dolaptan. Yanık deliği olan kısımlarını ayırıp, geri dönüşüm kot şort eteğimi nasıl yaptıysam aynı usul ile yılan derisi desenli şort eteğimi yaptım. Dikim işlemi bittikten sonra, atık takı kutumda bulduğum çeşitli bijuteri parçaları ile şort eteğimi süsledim. Artan parçaları ile de küçük el çantamı kapladım.

GERİ DÖNÜŞÜM ŞORT ETEK
Kot pantalondan geri dönüşüm ile yapılmış şort etek

Kaş, Kalkan ve Bodrum’da yaşadığım dönemlerde plaja giderken mayomun üstüne giymek için aldığım fırfırlı kot eteklerim ve şortlarım, dolabımda öylece duruyorlardı. Onları da tek tek elden geçirip, değişik modellerde şort eteklere geri dönüştürdüm, rahat giyilebilir hale getirdim.

GERİ DÖNÜŞÜM ŞORT ETEK
Kot pantalondan geri dönüşüm ile yapılmış şort etek

Nasılım ama.. Süperim süper!

Çünkü geri dönüşüm ile tasarlayıp yaptığım herşeyde el emeğim göz nurum var. Her ürünüm tek ve bana özel. Param cebimde kalıyor. Dünyaya faydalı, doğaya saygılı bir insan olabilmek için çaba gösteriyorum. Gönlüm rahat, mutluyum. Bundan iyisi can sağlığı öyle değil mi? Sevgiyle ve geri dönüşüm ile …

Şort etek Ebru Yaşınel

Leave a Comment