Emine Erdoğan Sıfır Atık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Beyoğlu Belediyesince 5 Haziran Dünya Çevre Günü’ne özel olarak düzenlenen Sıfır Atık etkinliği kapsamında, toplanan atık malzemelerden üretilen ürünlerin yer aldığı serginin açılışını yaptı.

Beyoğlu Belediyesi, Dünya Çevre Günü dolayısıyla düzenlediği etkinlikte, ilçede Sıfır Atık Projesi kapsamında toplanan her bir atığın toplanış ve dönüşüm öyküsünü katılımcılarla paylaştı.

Etkinliğe katılan Emine Erdoğan, yapılan çalışmaları yerinde inceledi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un eşi Sabriye Şentop ile Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi’nde, toplanan atık malzemelerden üretilen ürünlerin yer aldığı serginin açılışını gerçekleştiren Erdoğan, daha sonra Şişhane Meydanı’nda kurulan geri dönüşüm stantlarını gezdi.

Beyoğlu'ndaki sergiyi gezen Emine Erdoğan dönüştürülen ürünleri inceledi

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız da Emine Erdoğan’a ilçede yapılan geri dönüşüm çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.

Atık malzemelerin geri dönüşüme kazandırılması uygulamalı olarak gösterildi

Etkinlikte, Beyoğlu’nda Sıfır Atık Projesi kapsamında iş birliği yapılan firmalar, Şişhane Meydanı’nda kurulan stantlarda, atık malzemelerin geri dönüşüme nasıl kazandırıldığını uygulamalı olarak katılımcılarla paylaştı.

Ayrıca, kaynağında ayrı toplanan atık camların kırılıp işlemden geçirilerek yeni ürünlerin üretildiği atölye çalışması gerçekleştirildi. Emine Erdoğan da yapılan atölye çalışmalarını izledi.

Beyoğlu'ndaki sergiyi gezen Emine Erdoğan dönüştürülen ürünleri inceledi

Emine Erdoğan, “Sıfır Atık” belgesini Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız’a takdim etti. Erdoğan, Beyoğlu Belediyesinin Anı Defteri’ni de imzaladı.

Beyoğlu Belediyesi, atık malzemeleri geri dönüşüme kazandırıyor

Beyoğlu Belediyesi, Emine Erdoğan’ın himayesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen Sıfır Atık Projesi’ni kapsamında hummalı bir çalışma yürütüyor.

Atık ilaçlar, organik atıklar, atık camlar, atık piller, bitkisel atık yağlar, atık elektrikli ve elektronik eşyalar ile tekstil atıkları kaynağında ayrı toplanarak geri dönüşüme kazandırılıyor.

Beyoğlu'ndaki sergiyi gezen Emine Erdoğan dönüştürülen ürünleri inceledi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının geri dönüşüm çalışmaları kapsamında belirlemiş olduğu tüm esasları eksiksiz bir biçimde yerine getiren Beyoğlu Belediyesi, 250 bin nüfusun altında Sıfır Atık Belgesini almaya hak kazanan öncü belediyelerden birisi oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Sıfır Atık Projesi’nin 2023 yılına kadar Türkiye’nin her yerinde yaygınlaşacağını belirterek, “Bugüne kadar 24,2 milyon ton geri kazanılabilir atık işlenerek ekonomiye kazandırıldı. Bu toplanan atıklardan 39 milyar lira ekonomik kazanç sağlandı. 3 milyon ton sera gazı salınımı önlendi ve 265 milyon ağaç kurtarıldı” dedi.

https://22d9940bc88903e20a0a27e8f9ccb504.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-38/html/container.html

Emine Erdoğan, Roketsan’ın Lalahan Yerleşkesi’nde düzenlenen Sıfır Atık Belgesi takdim törenine katıldı. Törende, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Yiğit de yer aldı.

Emine Erdoğan, Roketsan’ın Türkiye’nin milli savunma alanında küresel bir aktör olmasında önemli bir katkısı olduğunu belirtti. Roketsan’ın savunma sanayinin çok güçlü bir aktörü olmasının yanında, sosyal konuların da takipçisi olduğunu kaydeden Erdoğan, “Savunma sanayinde, kadınların güçlendirilmesi için yaptıklarıyla sektörde öncü konumdasınız. Kadın çalışanların, liderlik pozisyonlarında ve karar alma mekanizmalarında olduğunu görüyoruz. Bu hassasiyetin, gerçekten takdire şayan olduğunu düşünüyorum” dedi.

’265 MİLYON AĞAÇ KURTARILDI’

Emine Erdoğan, Sıfır Atık Projesi’nin 2023 yılına kadar Türkiye’nin her yerinde yaygınlaşacağını söyleyerek, “Ülkemiz genelinde, 97 bin kurum ve kuruluş binasında sıfır atık yönetim sistemi uygulanmaya başladı. Bugüne kadar 48 bin kurum ve kuruluş binasına ’temel seviye sıfır atık belgesi’ verildi. Bugüne kadar 24,2 milyon ton geri kazanılabilir atık işlenerek ekonomiye kazandırıldı. Bu toplanan atıklardan 39 milyar lira ekonomik kazanç sağlandı. 3 milyon ton sera gazı salınımı önlendi ve 265 milyon ağaç kurtarıldı. Sıfır Atık projesi başladığında yüzde 13 olan geri kazanım oranımız, 2020’de yüzde 22.4’e yükseldi. İnşallah, 2023’te bu oran yüzde 35 seviyelerine ulaşacak. Çok kısa bir zamanda kat ettiğimiz şu yol bile bize ne kadar çok şey anlatıyor değil mi? El ele verdiğimizde, küçük adımlarla büyük bir dönüşümü başarabiliyoruz” diye konuştu.

’EN KISA ZAMANDA MÜSİLAJ SORUNUNU DA ATLATACAĞIZ’

Emine Erdoğan, ’Dünya Ortak Evimiz’ sözünün çevre projelerinin mottosunu oluşturduğunu belirterek, “İklim değişikliğinin etkileri, dünya üzerindeki herkesi ve her canlıyı eşit etkiliyor. İster yanı başımızda, ister dünyanın bir diğer ucunda olsun, her çevre felaketi istisnasız hepimizin felaketidir. Son günlerde denizlerimizi kaplayan müsilaj, hepimizi maalesef son derece üzdü. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız üstün bir gayretle temizleme çalışmalarını sürdürüyor. İnşallah en kısa zamanda bu sorunu da atlatacağız. Şairlere ilham olmuş Marmara Denizi ve ülke topraklarına birer mavi boncuk gibi serpilmiş akarsu ve göllerimiz insanlık mirasıdır. Bu şuur, ülkemizin eşsiz doğasını korumada tek formülümüzdür” ifadesini kullandı.

’PARKLARIMIZ ÇEKİRDEK KABUKLARIYLA KAPLI’

Herkesin bireysel hayatında yapacağı ufak değişikliklerle çevreye büyük katkı sunabileceğini söyleyen Emine Erdoğan, “Bakın yeni bir araştırmaya göre, okyanusları kirleten plastiğin yiyecek ve içecek ambalajlarından oluştuğunu söylüyor. Şimdi havaların ısınmasıyla, piknik alanı, sahil kenarı gibi yerlerde atılan çöplerde büyük bir artış var maalesef. Parklarımız, çekirdek kabuklarıyla, yiyecek içecek paketleriyle kaplı. Bunlar son derece üzücü ve hazin manzaralar. Lütfen, çöpümüzü fırlatıp attığımız toprağın ve denizin de evimiz, yuvamız ve vatanımız olduğunu unutmayalım” dedi.

Emine Erdoğan konuşmasının ardından, Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı Yiğit’e ve Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci’ye ’Sıfır Atık Belgesi’ni verdi.

İstanbul’da Filistinli çocuklar yararına kurulan dönüşüm pazarı ziyarete açıldı. Oyuncaktan kıyafete, mobilyadan antika eşyaya kadar hayırseverlerin bağışladığı binlerce ürün satışa sunuldu.

Hayırseverler bağışladı. Binlerce ürünün bakımı yapıldı, ardından stantlardaki yerini aldı. ‘Artsın Eksilmesin Dönüşüm Pazarı’ Filistinli çocuklar için kapılarını açtı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın kurucusu olduğu
Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği (TOGEM-DER), aylar önce çalışmalara başladı.

Usta eller dönüşüm için atölyelerde gece gündüz çalıştı.

Mesut Özil imzalı formalar da satışa çıkarıldı

Artsın Eksilmesin Dönüşüm Pazarı’na koleksiyoner Yusuf İyilik de destek verdi.
tablolardan Osmanlı Dönemi’ndeki kapı kollarına kadar 150 eser dönüşüm pazarına bağışlandı. 

Yeniden hayat bulan eşyaların yanı sıra ünlü futbolcu Mesut Özil imzalı formalar, özel eğitime gereksinim duyan öğrenciler tarafından hazırlanan ürünler de satışa çıkarıldı.

Related posts

Leave a Comment