EBRU YAŞINEL GERİ DÖNÜŞÜM KÜPE TASARIMLARI-21

EBRU YAŞINEL GERİ DÖNÜŞÜM KÜPE TASARIMLARI-21 | Geri Dönüşüm Pazarı

Geri dönüşüm ve Küpe

Eski çağlarda küpe, erkekler tarafından güç ve rütbe sembolü olarak kullanılıyordu. Denizciler için , açık denizlere açılırlarken taktıkları küpeler ise, denizde başlarına olası bir felaket geldiğinde , cesetlerinin kulaklarındaki küpelerden tanınabilmesi umuduydu. Bugün ise küpe, her ne kadar bazı erkekler tarafından nadiren kullanılsa da, genelde biz kadınların kulaklarının adeta bir parçası haline geldi,kadınla bütünleşen bir takı oldu.

GERİ DÖNÜŞÜM KÜPE

Örneğin ben sabah yataktan kalkar kalkmaz hemen küpelerimi kulaklarıma takmaz isem kendimde bir eksiklik hissederim. Bazı kadınlar küçük ve zarif küpeler tercih ettikleri için yatarken küpelerini çıkarma ihtiyacı duymazlar. Ama fotograflardan da gördüğünüz gibi, benim beğendiğim ve tasarladığım küpe modelleri oldukça büyük ve gösterişli olduklarından ben uykudan önce küpelerimi mecburen çıkarmak zorunda kalıyorum. Ayrıca hergün yeni yeni geri dönüşüm küpe tasarımları yaptığımdan en az günde on kere küpe takıp çıkarıyor, aynanın karşısına geçip küpelerin nasıl göründüklerine bakıyor, denemeler yapıp eksiklerini tespit ediyor, üzerlerinde değişimler oynamalar yapıyorum.

GERİ DÖNÜŞÜM KÜPE

KÜPE AŞKIM NASIL BAŞLADI?

Dün gibi hatırlıyorum. Daha sekiz, bilemediniz on yaşlarındaydım. Bugün kız çocuklarının neredeyse daha bebek iken küpe takmak için kulaklarının delindiğini düşünecek olursak oldukça geç bir yaş aslında. Benim babam tam bir çağdaş ve modern Türk Kadını hayranı olduğundan, onun gençlik benim ise çocukluk dönemime denk gelen 1970’li yılların başlarında, her nedense küpeyi alaturkalık olarak görür,özellikle kız çocuklarının kulaklarının delinmesini ve küpe takmalarını hiç hoş karşılamazdı. Annem ve babam her ikisi de çalıştıkları için,her yaz denizden güneşten faydalanmam ve hoşça vakit geçirmem için beni Nezehat teyzemlerin yanına Ezine Odunluk İskelesine gönderirlerdi.

GERİ DÖNÜŞÜM KÜPE

Teyzemin dört çocuğundan ikisi benimle hemen hemen aynı yaşlardaydı. Onlarla birlikte kumlarda koşar, oynar, bol bol denizde yüzerdik. Oya’nın kulaklarında altın küpeleri vardı. Onun kulaklarındaki sallantılı damla şeklindeki altın küpeleri gördükçe çok özenirdim. Teyzem bu durumumu farketmiş herhalde ki birgün bana”Yarın senin kulaklarını deldirelim Ebru” dedi. Ben de “Ya babam çok kızarsa” diye teyzeme endişemi belirtince teyzem de “Halt etmiş senin o baban. Kız çocuğu küpesi olur muymuş hiç. Sen merak etme, ben konuşurum babanla” deyince sevincinden havalara zıpladım. Ertesi gün hepbirlikte Ezine’ye indik.

GERİ DÖNÜŞÜM KÜPE

Genelde küçük kasabalarda kulak delme gibi işleri iyi beceren mahallenin bir ciciannesi olur. Tontiş cicianneyi şen şakrak haliyle karşımda görünce bütün korkum uçtu gitti. Halbuki elinde ucuna kalın yorgan ipliği takılmış en kocamanından bir yorgan iğnesi vardı. Cicianne ilk önce iğneyi mikroplardan arındırmak için uzunca bir süre ateşte gezdirdi, iyice yaktı. Sonra eline aldığı bir tutam iri taneli tuz ile kulak memelerimi ezercesine ovalamaya başladı. Canım acıyordu ama küpe aşkı yüzünden ah bile demiyordum.

GERİ DÖNÜŞÜM KÜPE

Kulak memelerimin iyice uyuşmuş olduklarına kanaat getiren tontiş cicianne, bir anda daldırıverdi yorgan iğnesini. İşini o kadar ustalıkla yapmıştı ki koca yorgan iğnesi nasıl kulak mememin ortasını deldi geçti, ucundan sarkan yorgan ipliği nasıl bağlandı iki ucundan, hiç anlamamıştım bile. Canım yanmayınca diğer kulağımı da korkmadan uzattım cicianneye. Yorgan ipliğindendi ilk küpelerim. Denizin tuzlu suyu ile çabucak iyileşti kulak deliklerim.

Geri dönüşüm ve Küpe

Teyzemin kocası Osman Eniştem Ezine’nin önde gelen kuyumcularındandı. Birgün bir baktım, elinde Oya’nın sallantılı damla küpelerinin aynısından bir çift altın küpe. Hemen kulak memelerimden yorgan ipliklerini çıkardı teyzem, yerine altın damla küpeleri taktı. O gece sevinçle sık sık kalkıp aynaya bakmaktan uyuyamadım. Annemle babam haftasonu beni görmeye geldiler.

GERİ DÖNÜŞÜM KÜPE

Kulaklarımdan sallanan altın küpeleri görünce şaşkınlıktan donakaldılar. Ama Nezehat teyzem yürüdüğü zaman yeri titreten tam bir efe kadın olduğu için baskın çıktı. Annemle babam da ona olan saygılarından dolayı hiç seslerini çıkarmayıp, kabullenmek zorunda kaldılar. Olan olmuştu artık, bir tanecik kızları küpeliydi.

Geri dönüşüm ve Küpe

Özellikle yaz aylarında turkuaz tonlu takıları, nazar boncuklarını çok severim ben. Bronz tene çok yakıştırırım . Tek kullanımlık alüminyum kapları dönüştürerek yaptığım küpe tasarımlarımın süslemesinde kullandığım mavi boncukların değişik çeşitlerine çarşılarda pazarlarda rastladığımda ise hiç kaçırmam, hemen satın alırım.

GERİ DÖNÜŞÜM KÜPE

Kedimin mama kabından “Ajda” küpesi yaptım

Benim gençkızlık dönemim 1980’lere denk geldi maalesef. Neden mi maalesef dedim? Çünkü bence gelmiş geçmiş yılların en çirkin moda trendleri o yıllara ait. Açın bakın o yılların giyimine kuşamına, saçına başına, tam bir rezalet. Kabarık, permalı aslan başını andıran saç modelleri, cafcaflı makyajlar, kocaman vatkalar, daha neler neler. 1980’lerde akıllı telefonların olduğunu düşünsenize. O rüküşlükle çekilmiş yüzlerce boy boy fotografınız var. Silseniz olmaz, silmeseniz hiç olmaz, kısacası tam bir kabus olurdu eminim.

GERİ DÖNÜŞÜM KÜPE AJDA PEKKAN

Neredeyse 1990’ların sonlarına kadar süren bu korkunç moda akımını bile kendisine yakıştırmasını bildi sevgili Ajda Pekkan. Süper Starlık işte böyle bişey olsa gerek. Şöyle eski kliplerine bakıyorum da her hali ile güzel, kendine özgü, şık ve modern. 1980 yılıydı. Ben tam 15 yaşımdaydım. Ajda Pekkan’a hayrandım. O sene Eurovision Şarkı Yarışması için bir klip çekmişti Ajda Pekkan. Şarkısının adı “Petrol” dü. Şarkıyı da çok sevmiştim, Ajda Pekkan’ın kıyafetini de çok beğenmiştim ama en çok klipte taktığı küpelere bayılmıştım.

ajda-pekkan küpe
Bu videoyu izlemek isterseniz buraya tıklayın.

Sonradan o küpeler “Ajda küpesi” olarak kuyumcuların vitrinlerini süsledi. Annem de almıştı Ajda küpelerinden. Aradan yıllar geçti. Geçenlerde o küpeler geldi aklıma. Aldım elime Ramiz’imin alüminyum ıslak mama kabını. Heyecanla kestim, kıvırdım, eğdim, büktüm, püsküllerini taktım, üstünü süsledim, boyadım, kuruttum. 40 yıl sonra Ajda küpesini tekrar taktım kulaklarıma. Hoşuma gidince biraz büyük boyunu yaptım. O da yetmedi bir boy daha büyüğünü. Ajda küpesini mi özlemiştim yoksa çocukluktan genç kızlığa yeni yeni geçmeye başladığım o yılları mı bilemedim. Bakalım içinizden Ajda küpelerini hatırlayanınız olacak mı?

GERİ DÖNÜŞÜM KÜPE

Başka bir gün kırılmış, iki parçaya bölünmüş porselen çay kaşığı gözüme çarptı evde. Yine atmaya kıyamamış, büfenin içine koyuvermişim. Kahverengi eski keçeleşmiş bir battaniyem vardı. Onunla da bir sürü geri dönüşüm tasarımları yapmış, kalan parçaları da lazım olur diye bir kenara koymuştum.

GERİ DÖNÜŞÜM KÜPE

Porselen kaşığın kırık sapını keçenin üstüne koyunca renk uyumu hoşuma gitti. Çekmecede aynı tonlarda birkaç tane de minik şişe mantarlarım vardı. Onları da çıkardım, oturdum geri dönüşüm tasarımlarımı yaptığım altın rengi tahtamın başına. Kedimin alüminyum mama kabı, kırık porselen kaşığın sapı, keçe ve şişe mantarlarını birleştirerek çok değişik bir küpe yaptım. Ben çok beğendim. Bakalım siz de beğenecek misiniz?

GERİ DÖNÜŞÜM KÜPE

Bugünlük de bu kadar, hoşçakalın

Related posts

Leave a Comment