Geri Dönüşümle Kırık Cam, Bozuk Para veya Mama Kabı Gibi Malzemelerle Evde Yapabileceğiniz “Küpe Tasarımları”

Geri Dönüşümle Kırık Cam, Bozuk Para veya Mama Kabı Gibi Malzemelerle Evde Yapabileceğiniz "Küpe Tasarımları" | Geri Dönüşüm Pazarı

Küpenin kısa tarihçesi

Kadınların en gözde süs eşyalarından biri olan küpe, sanılanın aksine ilk olarak Mısırlı erkekler tarafından kullanılmaya başlanmış. Daha sonraları Babil ve Asya uygarlıkları arasında hızla yayılmıştır. Tarihte Türkler, Uygurlar, Moğollar, Oğuzlar, Türkmenler tarafından kullanılan küpe, Yavuz Sultan Selim gibi Osmanlı padişahlarının da dikkatini çekmiştir. Özellikle 1960’lardan sonra farklı materyal ve madenlerden üretilen ve envai türlü modelleri ile hızla gelişen kuyumculuk ve imitasyon takı sektörünün bir numaralı aktörü haline gelen küpelerin arasında en dikkat çeken küpeler ise, geri dönüşüm küpe tasarımlarıdır.

Geri Dönüşümle Kırık Cam, Bozuk Para veya Mama Kabı Gibi Malzemelerle Evde Yapabileceğiniz "Küpe Tasarımları" | Geri Dönüşüm Pazarı

Geri dönüşüm küpelerimde kullandığım malzemeler

Ben de tek kullanımlık alüminyum hazır yemek kapları, kediler için tek öğünlük alüminyum mama kapları, eski biblolar, kırık porselen parçaları, bozuk paralar,dağılmış inciler, boncuklar, deri parçaları, evde kendi hazırladığım tuz hamuru, kırık araba camları gibi materyaller kullanarak geri dönüşüm küpe tasarımları yapıyorum kendime.

Geri Dönüşümle Kırık Cam, Bozuk Para veya Mama Kabı Gibi Malzemelerle Evde Yapabileceğiniz "Küpe Tasarımları" | Geri Dönüşüm Pazarı
Geri dönüşüm boncuklu küpe

Üstte gördüğünüz kırmızı tahta boncuklarla süslemiş olduğum geri dönüşüm küpemin gövdesini kedim Ramiz’in tek kullanımlık alüminyum mama kabından hazırladım. Küpemin üzerine tırnak makası yardımı ile açtığım birbiri ile aynı formda ve büyüklükte olmayan delikler ise antik çağ takılarında olduğu gibi benim de el işçiliğimin göstergesi. Özellikle yaz günlerinde takabileceğim neşeli bir küpem daha oldu. Param cebimde kaldı. Çöpe gidecek bir alüminyum kutuyu kurtardım. Kedimi doyurdum, mama kutusunu da geri dönüşüm küpesi yaptım, kulağıma taktım.

Geri dönüşüm kırık araba camlı küpe

Bu geri dönüşüm küpemin hikayesi ise oldukça ilginç. Artık çoğunuzun bildiği gibi eşim ve ben Bremen’e yakın bir köyde yaşıyoruz. Covid 19 salgını yüzünden yaklaşık bir seneden beri, neredeyse bütün zamanımızı evimizde geçiriyoruz. Eşim grafik tasarımcı olarak işlerini “home Office” yani evden yürütürken ben de geri dönüşüm tasarımlarım ile uğraşıyorum. Zaman zaman doğada kısa yürüyüşler yapıyorum. Özellikle bizim yaşadığımız bölge bence Almanya’nın en güzel, en yeşil, en sakin bölgesi. Adım başı at çiftlikleri var.

Ormanda yürürken karşınıza at ile gezinti yapan birisi çıkarsa hiç şaşırmayın. Ayrıca tam bir geyik cenneti buralar. Geyikler heryerde salına salına geziniyor, zaman zaman da ana yola zıplayıp, araçlar için tehlikeler yaratabiliyorlar. O yüzden yavaş ve dikkatli araç sürmek şart. Doğaya uygun mimarinin en güzel örnekleri burada. Eskiden kalma tuğla ve ahşap karışımından yapılmış, yüksek çatılı iki katlı köy evleri insana adeta görsel bir şölen sunuyorlar. Yine kalemim düştü, anlatmaya daldım. Konumuza döneyim hemen.

Geri dönüşüm kırık araba camından kolye ve küpe

Bir iki ay önce böylesi güzel bir ortamda yürüyüş yaparken yol kenarında parlayan bişey gördüm. Bunlar nedir diye eğilip baktım. Ne göreyim, kırık araba camı parçaları.Üzerilerine güneş de vurmuş, turkuazın en güzel tonunda, nasıl da pırıl pırıl parlıyorlar bir görseniz. Yürüyüşe çıkmışım, yanımda çantam da yok. Ne yapayım. Turkuaz renkli kırık araba camı parçalarını toplayıp ceplerime doldurmaya başladım hemen. Eve döndüğümde doğru banyoya girdim. Kırık camları tek tek itinalı bir şekilde yıkadım ve kuruladım. Sonra geçtim boya yiye yiye altın rengine dönmüş meşhur takı tasarım tahtamın başına. Önce ana materyalim olan alüminyum tek kullanımlık kedimin mama kutusunu aldım elime. Kutuyu eğip büktüm, kesip kıvırdım,daha sonra altın rengine boyadım, iki dakikada saç kurutma makinesi ile kuruttum.

Oluşturduğum geri dönüşüm küpemin gövdesinin üzerine de yol kenarından bulduğum turkuaz renkli kırık araba camı parçalarını zevkime göre yapıştırdım.Küpeleri kulaklarıma takıp aynaya baktığımda ise geri dönüşüm küpelerim gerçekten mükemmel, çok şık görünüyorlardı. Eşim bilgisayarının başında oturmuş, bir yandan da göz ucuyla beni izliyor ve benim sevincime şahit oluyordu. Ve en sonunda şu cümle döküldü dudaklarından.. “Kimsenin aklına gelmeyecek bir malzeme ile geri dönüşüm küpesi tasarladın Ebru Yaşınel. Tebrikler”

Geri dönüşüm taşlı küpe

Takı atık kutumda bulduğum, iki adet damla formundaki taşı acaba nerelere yapıştırsam da değerlendirsem diye düşünürken, bir baktım ki bu küpe çıkıverdi ortaya.Bu geri dönüşüm malzemem marketten aldığımız dondurulmuş alabalık kutusunun içinden çıkan alüminyum tek kullanımlık pişirme kabı. Balıkları pişirip yedikten sonra alüminyum kabı atmadım. Yıkadım pakladım,geri dönüşüm küpemi yaptım. Üzerine de taşları yapıştırdım, taktım kulağıma. Nasıl olmuş? Beğendiniz mi?

Geri dönüşüm aluminyum kaptan küpe

Artık ezberlediniz biliyorum. Ama adet yerini bulsun,ben tekrar yazayım. Geri dönüşüm küpe tasarımımın malzemesi, kedim Ramiz’in tek kullanımlık ıslak mamasının alüminyum kabı efendim. Yaptığım bu küpe ise artık benim ile özdeşleşmiş köşeli, püskül detaylı, antik küpe havasında bir model. Hemen hemen hergün severek taktığım bir küpe bu. Gördüğünüz gibi kararmıyor.Çünkü üzerini altın rengine boyuyorum. Sadece suya sokmamanız gerekiyor, o kadar. Senelerce pırıl pırıl kullanabilirsiniz.

Çok renkli, iddialı, çılgın, kokoş, ruhu çocuk kalan kadınlardanım ben. Gösterişli takıları severim. En beğendiğim küpe modelleri ise sallantılı olanlardır.Bu geri dönüşüm küpemi tasarlarken minicik parçaları katlayıp bükmek, herbir küçük parçaya halkalar geçirip halkaları ana gövde ile birleştirmek, en küçük kıvrıntısına kadar boyamak, kuruturken parçalarının birbirlerine yapışmamalarına özen göstermek epey bir zamanımı aldı ve elimi çok oyaladı. Ama sonuçta çok beğenerek sık sık taktığım bir küpem daha oldu işte. Bu kadarcık uğraşa değmez mi? Bence değer.

Geri dönüşüm bozuk madeni para ile yapılmış küpe

Bu küpe benim ilk tasarladığım geri dönüşüm küpelerimden birisi. Eşim de benim gibi biriktirmeye sever. Biz üzerilerine yaşanmışlıkların, anıların isi pası çökmüş, kokusu sinmiş eşyaları atmaya kıyamayız. Örneğin eşimin uzun yıllardan beri yurt dışı seyahatlerinden kalma bozuk paraları biriktirdiği bir kavanozu vardır. İşte o paralardan küpe yapmakla başladı benim geri dönüşüm takı tasarım serüvenim.

Geri dönüşüm aluminyum kaptan yapılmış kulak halkaları

Bu küçük parçalar da kulağın üst kısmına takılan geri dönüşüm küpe tasarımlarım. Çok yakın bir zamanda bütün yaptığım geri dönüşüm küpelerimi, kolyelerimi, broşlarımı, tokalarımı, giysilerimi, gözlüklerimi, şapkalarımı üzerimde göreceğiniz bir şekilde fotograflayıp buradan yayınlayacağım.

Geri Dönüşümle Kırık Cam, Bozuk Para veya Mama Kabı Gibi Malzemelerle Evde Yapabileceğiniz "Küpe Tasarımları" | Geri Dönüşüm Pazarı

Bu arada önümüzdeki makalemde sizlere Süper Starımız Ajda Pekkan’ın 1980 yılında Eurovision Şarkı Yarışmasında söylediği Petrol şarkısının klibinde taktığı meşhur küpelerinden bahsedeceğim. Ajda Pekkan’a ve o küpelerine ne kadar hayran olduğumu, o küpelerin benzerlerini nasıl tasarlayıp yaptığımı anlatacağım. Şimdilik hoşçakalın.

Geri dönüşüm tuz hamurundan incili küpe

Geri dönüşüm tasarımlarım üzerine diğer makalelerim

Related posts

Leave a Comment