DÖNÜŞÜM 2021 – CAM KIRIKLARI

cam kırıkları

Dardanos’un cam kırıklarının can kırıklarına, can kırıklarının takılarıma dönüşümünün hüzünlü hikayesi.

Kalp kırıklıkları şişelere dökülür sahillerde çoğu zaman, sonra şişeler kederle yere çarpılır hoyratça. İrili ufaklı onlarca cam kırıklarına dönüşürler. Keskin kahrını sahile bırakır, fütursuzca çeker gider kıran ve kırılan. Deniz, dalgalar, kum, çakıl dertle yüklenen keskin cam kırığının ilacı olurlar. Onu içlerine alıp sarıp sarmalarlar. Kimi zaman vururlar kıyıya, güneş kavurur. Sonra tekrar alıp kucaklarlar. Keskin cam kırığı denizin iyileştirici gücü ile günden güne iyileşir. Keskinligini yitirir, rengi yumuşar, hafifçe puslanır.

geri dönüşüm cam kırıkları

Geri dönüşümde Kullandığım Malzemeler

DÖNÜŞÜM 2021 - CAM KIRIKLARI | Geri Dönüşüm Pazarı

İnsanoğlunun acımasızca yıpratıcılığına rağmen, doğa ne kadar da affedici öyle değil mi? Defalarca basıyor bağrına yine ve yeniden. Dönüşümden hiç sıkılmıyor, bıkmıyor. Bırakmıyor kendi haline. Bizim gibi tüketip gözden çıkarmıyor, çöpe atmıyor. Bırakmıyor peşini. Belki değiştiriyor ama hep iyiye güzele dönüştürüyor. Tıpkı kömürün elmasa dönüşümü gibi. Yazları Dardanos’ta geçiririm ben. Denizi, kumu, güneşi, gün batımlarında sahilde uzun yürüyüşler yapmayı çok severim. Dolaşırken insanlar dikkatimi çeker. Çoğu insan deniz kenarından yaz tatilinin anısına midye kabukları, şeytan minareleri, rengarenk çakıl taşları toplar. Denizin büyülü suyu ile muhteşemleşen bu kabuklar ve taşlar, denizden çıkarıldıktan bir müddet sonra matlaşıp ruhsuzlaşırlar. Kışın ise kupkuru olup büsbütün güzelliklerini yitirdikleri için çöp tenekesini boylarlar maalesef.

geri dönüşüm cam kırıkları

Benim ise dikkatimi buz beyazı, kahverengi, yeşilin ve turkuazın en güzel tonlarındaki puslu „can kırıkları“ çeker hep. Denizin yaralarını sardığı, keskinliğini törpülediği eskinin cam, bugünün can kırıkları. İşte ben onları toplamaya, onlara dokunmaya bayılırım. Çünkü oldum olası hikayesi olan şeylere tutkunum ben. Kiminin karşılıksız așkı, kiminin aldatılmışlığı, kiminin hasreti, kiminin ayrılık acısı, kiminin yoksulluğu, kiminin yoksunluğu. Kimi zaman öfke ile, kimi zaman özlemle ama hep çaresizlikle sahile çarpılan şişeler, yüzlerce parçaya bölünmüş cam kırıkları. Herbiri ne hikayelere tanık oldular kimbilir? Kendilerini denizde bulduklarında bir oh çektiklerine adım gibi eminim. Çünkü onca derde ve kedere karşı, denizden daha güçlü bir deva kaynağı tanımıyorum.

DÖNÜŞÜM 2021 - CAM KIRIKLARI | Geri Dönüşüm Pazarı

İçine çektiği kederi dalgalara vuran, kumla harmanlaşan, tuz ile ehlileşen eskinin cam, bugünün dönüşüme uğramış can kırıklarına hayranım ben. Deniz dönüşümü yaptı. Şimdi dönüştürme sırası bende. İşte ben her yaz, bu can kırıklarını Dardanos’ta sahilden topluyor, dönüştürüyor, kolyeler küpeler yapıyorum kendime.

Can kırıklarından dönüştürdüğüm küpeler arasıra fısıldıyorlar kulağıma. İnsanlar artık bizi kırmasınlar diyorlar. Denize, kuma, dalgalara ve bana çok teşekkür ediyorlar. Sizlere de kedersiz mutlu günler diliyorlar.

Geri Dönüşüm Can Kırıkları Ebru Yaşınel

Related posts

3 Thoughts to “DÖNÜŞÜM 2021 – CAM KIRIKLARI”

  1. […] savurmadığı, yetinmeyi bildiği, eskiyinceye kadar kullandığı, sonra atmaya kıyamayıp dönüştürdüğü tekrar kullanabilir hale getirdiği o güzel yıllar. Annem çalıştığı için, anneannem ve […]

  2. […] Elin memleketi için neden kendimi sıkıntıya sokacakmışım diyerek bir sürü aptallıklar yaptım, suçlar, günahlar işledim malesef. Karton kutuları kağıtları ıslatarak hamur haline getirip yemek atıklarının içine mi katmadım. Cam ve plastik türevlerini çaktırmadan normal atıkların içine mi sokuşturmadım. Bu konuda suç dosyam kabarık gördüğünüz gibi. Ama bu böyle gitmedi tabi. Bir gün çöp kamyonu herkesin çöpünü almış, bir benimkisini sap gibi bırakmış ortada. İşte o gün çok utandım yaptığımdan ve geri dönüşüme teslim oldum. Dünya bize evlatlarımızın emaneti sözü ile de dönüşümüm başladı. […]

  3. […] Ebru”yu yansıtmalı. Ebru’nun zevki ile donanmalı. Ebru’nun giysileri, takıları, tokaları için de aynı tarz geçerli işte.. Ebru’ya has, Ebru’ya özgü […]

Leave a Comment