22 NİSAN DÜNYA GÜNÜ – EARTH DAY

Earth Day 2021 Dünya Günü

İlk olarak 1969 yılında UNESCO Dünya Konferansında John McConnel dünyanın gidişatından kaygı duyduğunu belirterek çevresel tehditlere dikkat çekmek amacıyla her yılın 22 Nisan’ının Dünya Günü olarak kutlanılmasını teklif etmiş. O gün bugündür Dünya Günü kutlanıyor kutlanmasına da, insanoğlu bu kutlamalarda ne kadar samimi o tartışılır işte.

Kontrolsuz nüfus artışının tetiklediği enerji ihtiyacı, hızla artan sanayileşme, orman kıyımı, düzensiz ve plansız şehirleşme ile yeşilliklerin yok edilmesi, sayıları günden güne artan havaya karbondioksit üfleyen taşıtlar, sera gazları salınımları, karbon emisyonu, küresel ısınma, iklim değişiklikleri ile dünyamız maalesef can çekişmekte. Daha fazla geç olmadan bu konuda toplumsal ve bireysel önlemler almazsak mavi gezegenimiz çok yakın bir zamanda kurak çorak bir küreye dönüşecek.

EYY İNSANOĞLU BUGÜN DÜNYA GÜNÜ!

Dünya Günü’nde Dünya ağlıyor, doğa çığlık atıyor. Duymuyor musun?
Güneş enerjisi, rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji sistemlerine geçmek için daha ne bekliyorsun?

Hey sen!
İki adım yere araba ile gitme, yürü!
Bisiklete bin!
Geri dönüşüm kurallarına uy. Çöplerini ayır. Sıfır Atık Hareketine katıl ve destek ver!
Kışın sıkı sıkı giyin, kaloriferleri cayır cayır yakma!
Kullanmadığın ışığı kapat, enerji tasarruflu ampuller kullan, fazla su sarfiyatından kaçın!
Çamaşır ve bulaşık makineni daha tam dolmamışken çalıştırma, tam kapasite çalıştır.

Bugün 22 Nisan Dünya Günü. Yarın ise Ulu Önder Atatürk’ün dünya çocuklarına armağanı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı.Gelecek nesillerden emanet aldığımız dünyamızı ve çocuklarımızı sevelim ve koruyalım. Dünya Günü Kutlu olsun.

dünya günü #RestoreOurEarthChallenge
#EarthDay2021 earth day sıfır atık

#RestoreOurEarthChallenge
#EarthDay2021

Related posts

Leave a Comment